vrijdag 17 juni 2016

Lesfasenmodel

Thuis moesten we een les maken waarin uit elke les iets terug zou komen.
Hier het resultaat!

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER
STUDENT      Amy de Vries    KLAS PLA 1C

STAGEBEGELEIDER
STAGEGROEP 7/8
LESACTIVITEIT Beeldende vorming

STAGESCHOOL

MENTOR
DATUM

LESDUUR
Verdeeld over twee lessen
In totaal 115 minuten.


STARTPUNT VAN VOORBEREIDING
BEGINSITUATIE


In de vorige les moesten de kinderen mensen tekenen. Hieruit bleek dat veel kinderen een mens niet goed in verhouding konden tekenen. Wel tekenden ze al een mond, neus, oren enz.
 
Beeldend vermogen: De leerlingen bevinden zich in fase 2B: de gecodeerde werkelijkheid. Het kind snapt dat er een grondlijn is, maar tekent de verhoudingen nog niet als in de werkelijkheid. Ook tekent het kind al kenmerken bij het mens en dit is ook bij fase 2B van toepassing. We willen het kind fase 3 laten bereiken met deze les.

Ontwikkelingsfase: Het kind zit nu nog in de associatieve/favoritisme fase. Het tekent iets waar hij/zij zich mee kan relateren en sluit aan bij de eigen belevingswereld. Met de beeldende vorming opdracht willen we het kind naar de ambachtelijke fase halen.

LESDOEL(EN)

Technisch doel:
De kinderen ontwerpen een mens met behulp van kosteloos materiaal. Dit moet gebeuren met minimaal 2 verschillende assemblage technieken. De mens die ze gaan maken moet bestaan uit een kop en een lichaam met armen, benen, voeten enz. Het mensje moet in verhoudingen gemaakt worden.

Beeldend doel:
Aan de vorm van het mensje moet je kunnen zien wat voor expressie hij of zij toont.


EIGEN LEER-
DOEL(EN)
o    Zorgen voor een goede tijdsplanning
  • De leerlingen stimuleren om te gaan experimenteren met verschillende vormen en assemblage technieken.  
  • Consequent met het stoplicht werken (rood is doodstil, oranje is fluisteren en bij groen mogen ze praten).


FASE
LEERACTIVITEIT
DID. WERKVORMEN
MATERIALEN
ORIENTATIE/
OPENING

Tijdsduur:
10 minuten

Receptieve fase:
Terugblik
In de vorige les hebben we mensen getekend. Deze waren erg mooi, maar heel veel mensen waren niet in verhouding getekend.

Verrassen
Maar bedenk eens, hoe zien mensen er precies uit? Hoe groot is een lichaamsdeel? Dit gaan we eens even opmeten. Je laat een kind naar voren gaan en laat meten hoe groot bepaalde lichaamsdelen zijn. Hierdoor zien ze in dat verhoudingen bij een mens belangrijk zijn.

Vervolgens laat ik een plaatje zien van een grote massa mensen met verschillende emoties en expressies. Aan de hand van dit plaatje gaan we verschillende vragen stellen.

Startvragen:
-Wie heeft er wel eens in zo’n grote massa mensen gestaan?
Onderzoeksvragen
-Noem 3 verschillende emoties die getoond worden in de afbeelding.
Analysevragen
-Waaraan kan je zien dat een mens bijvoorbeeld boos, blij of verdrietig is op het plaatje?
Speculatieve vragen
-Wat als mensen geen lichaamstaal en geen expressie konden gebruiken om een emotie uit te beelden, hoe zou een mens dat dan anders kunnen laten merken hoe hij of zij zich voelt?

Beeldcultuur:
Het beeldcultuur is postmodern. Ze moeten een nieuw mens ontworpen met kosteloos materiaal.

Lesdoel
We gaan vandaag een massa van mensen maken. Daar hebben we wel veel mensen voor nodig. Deze mensen gaan we maken door middel van kosteloos materiaal. De mens moet bestaan uit minimaal twee assemblagetechnieken. Dit zijn verschillende manieren waarmee je dingen aan elkaar kan maken. Daarnaast moet je ervoor zorgen dat de mens in verhouding is en dat het een bepaalde expressie toont. Dit kan je doen door hem een bepaalde houding te geven.

Lesverloop
Je gaat in tweetallen een mens maken. Ga eerst samen bedenken hoe je de mens eruit wil laten zien. Hier krijg je 5 minuten de tijd voor. Als de 5 minuten voorbij zijn, ga je met het kosteloos materiaal aan de slag om je mens te maken. Hierna heb je nog 50 minuten om de mens zover mogelijk te maken. Volgende week gaan we verder en moet die af zijn. Dan heb je nog een half uur de tijd.
Daarna gaan we de mensen beoordelen.

Motiveren
Als alle mensen af zijn en het goed gelukt is, kunnen we de laatste 10 minuutjes nog even Schooltv kijken.

Instructievorm




Interactievorm




Interactievorm












Instructievorm






Instructievorm






Instructievorm
Tekeningen van vorige keer


Meetlint.




Prowise met plaatje














Prowise met lesdoelen






Prowise
UITVOERING/
KERN

Tijdsduur:

85 minuten

Productieve fase
De kinderen mogen in tweetallen gaan beginnen. Eerst bedenken ze hoe ze de mens eruit willen laten zien en daarna gaan ze aan de slag.

Beeldend probleem
Het heeft een technisch en beeldend doel. Dit is al te lezen bij de lesdoelen.

 Beeldaspecten:
Het onderdeel beeldaspecten gebruiken we bij de beoordeling. We kunnen kijken of aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Hierbij letten we op de vorm. Hieraan kan je zien wat voor expressie de mens heeft en of het in verhouding is.

Werkprocessen:
Het werkproces is experimenterend. De kinderen gaan aan de slag met verschillende soorten materialen en technieken en moeten dit uittesten of het wel of niet werkt.

Instructie techniek:
Ik laat verschillende assemblagetechnieken zien. Vervolgens mogen ze zelf aan de slag gaan.

Werkprocessen:
Tijdschema:
Eerste les:
5 minuten: bedenken
50 minuten: ontwerpen en maken
Tweede les:
30 minuten: afmaken.
20 minuten: nabespreken en presenteren.
Opdrachtvorm
Samenwerkingsvorm
Kosteloos materiaal:
  • wc rollen
  • melkpakken
  • kurken
  • restpapier
  • oude lapjes stof
  • eierdozen
  • plakband
  • overig materiaal
AFSLUITING

Tijdsduur:
20 minuten
Reflectieve fase
Presentatievorm: Ieder tweetal presenteert hun werk in groepjes van 3 tweetallen. Daarna geven de leerlingen in de groepjes een beoordeling aan elkaar door een tip en een top te geven.
Nabeschouwing: Bespreek daarna klassikaal hoe de leerlingen de resultaten vonden, wat ze moeilijk vonden, hoe ze hebben gewerkt etc.

Beoordelingscriteria + beoordeling:
De docent beoordeeld het proces d.m.v. bijgevoegd beoordelingsformulier


Samenwerkingsvorm
Interactievorm
Beoordelingsformulieren


De beoordelingsmatrix

Niet zichtbaar
0 punten
Twijfel
1 punt
Duidelijk aanwezig
2 punten
Expressie is duidelijk zichtbaar
Het lichaam is in verhouding
Er zijn minimaal 2 assemblage technieken
Er is kosteloos materiaal gebruikt.
De mens is realistisch, dus heeft armen, benen enz.
Cijfer


Geen opmerkingen:

Een reactie posten